Modernizacja gospodarstwa rybnego poprzez zakup niezbędnych środków trwałych

29 września 2022

Celem operacji jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw z sektora akwakultury, w tym poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy w szczególności MŚP

W ramach operacji zostanie zakupiona koparko-ładowarka z wyposażeniem tj. z łyżką koszącą, która przyczyni się do sprawnego wybierania ryb mechanicznym kasarem (zamontowanym do łyżki) z łowiska albo płuczki. Wpłynie to na przyspieszenie prac związanych z wszelką manipulacją rybami, a przede wszystkim podczas przeprowadzanych odłowów. Ww. tempo prac przyczyni się do polepszenia dobrostanu ryb, poprzez ich szybkie pozyskanie (mniejszy stres, krótszy okres dyskomfortu spowodowanego brakiem rozpuszczonego tlenu w wodzie, ograniczony kontakt z człowiekiem). Koparko-ładowarka będzie wykorzystywana również podczas regularnie wykonywanych prac gospodarskich m.in. przy załadunku i rozładunku pasz oraz innych materiałów, poprawie uszkodzonych grobli i budowli hydrotechnicznych, transporcie łódek do stawów itp. Ww. czynności wykonywane przy pomocy koparko-ładowarki poprawią bezpieczeństwo i warunki pracy w gospodarstwie głównie poprzez zmniejszenie konieczności dźwigania i podnoszenia ciężkich materiałów przez pracowników. Dodatkowy osprzęt, tj. nowa łyżka kosząca o szerokości roboczej 2,5 m zoptymalizuje pracę na gospodarstwie oraz zwiększy jej wydajność.
Pozyskane środki pozwolą również na zakup automatycznej sortownicy do ryb, która pozwoli na nowoczesną, nieinwazyjną, ograniczającą czynnik ludzki do minimum, metodę rozdzielenia i posegregowania ryb pod względem wymiarów do stawów i basenów transportowych. Przyspieszy pracę podczas wszelkich czynności związanych z obsadzaniem i pozyskiwaniem ryb oraz przede wszystkim przyczyni się do polepszenia dobrostanu. Przyśpieszy etap sortowania, co wpłynie na ograniczenie uszkodzeń i śnięć ryb.
Realizacja operacji polegająca na zakupieniu odpowiedniego sprzętu spowoduje osiągnięcie celu, którym jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstwa z sektora akwakultury, w tym poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy. Efektem osiągniętego celu będzie:
– polepszenie dobrostanu ryb, poprzez ich szybkie pozyskanie (mniejszy stres, krótszy okres dyskomfortu spowodowanego brakiem rozpuszczonego tlenu w wodzie, ograniczony kontakt z człowiekiem).
– lepsza wydajność pracy, sprawniejsze gospodarowanie na powierzchni 130 ha kompleksu stawów.